Complete Program
 
TUESDAY, JUNE 20
 
16:00 – Screening 1 (58′)
Word Wars – News from the Empire / 2’ / Julien Deswaef
Lemons Fall / 3’ / Peter Westenberg
Ici et là en direct de la lune / 21’ / anonyme
To all tomorrows parties / 16’ / Myriam Raccah
En attendant Godard / 16’ / Pierre-Emmanuel Urcun
 
17:00 – Talk / introducing the Festival
About what will happen this week and the wild cinema in general. In the presence of the filmmakers of the films screened during the festival + Femke Snelting (Constant)…
 
19:00 – Screening 2: Belgian filibuster cinema introduced by Noël Godin (37′ + talk)
Le zizi sous clôture, inaugure la culture / 12′ / Robert Dehoux / 1998
L’École est finie (Crève salope) / 7′ / Jules Celma / 1975
Prout prout tralala / 18′ / Noël Godin / 1974
 
20:30 – Concerts + food
RACHEL SASSI ET GUILLAUME BERNIER
TIMOTHEY DYÈVRE
 
22:30 – Open air – Screening 3 (61′)
Le Pacte de la main / 2’ / Jean-Marcel Busson
Angelika / 14’ / Léopold Legrand
Cortopunk / 3’ / Carole Thibaud
Ma bite jour et nuit / 15’ / Mickaël Gloro
De forts beaux films / 27’ / Èlg et Schultz
 
 
WEDNESDAY, JUNE 21
 
15:00 – Screening 4 (57′)
Etat d’urgence / 2’ / HSH Crew
Etat d’esprit / 9’/ HSH Crew
Saint Expédite et Azraëlle ou Tout ce qu’il s’est Passé le Jour de la Mort d’Illitch / 5’ / Elizabeth Black Satin et Veronik Omok
Ta mort approche 69 / 3’ / Collectif temporaire au cours des UEEH 2014
Manifestation de la multitude / 38’ / Multitude inquantifiable
 
16:00 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
17:00 – Screening 5 (52′)
Haïku web-carnet #1 / 2’ / Kevin Masson – Camille Escudero
Haiku bucolo-pétaradant #1 / 1’ / Marion Barbat – Camille Escudero
Le sabot de pégase / 5’ / Timothey Dyèvre
Čhavo / 3’ / Jaro Minne
14 vues de Chailly-en-Brie / 14’ / Thibault Gondard
J’ai rétréci / 27’ / Aurora Vernazzani
 
18:00 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
19:00 – Screening 6 (57′)
Reciprocal Youth / 1’ / Jonathan Johnson
Catleyas / 7’ / Siegfried Bréger
Il martello il coltello e la pietra / 36’ / Antoine Orand & Tom Lebaron-Khérif
Poème des loups / 13’ / Florian Maricourt
 
20:00 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
20:45 – Concerts + food
REFURINN KITSUNE
FISHEYE NORTON
 
22:45 – Open air – Screening 7 (59′)
Exploration in Motion / 2’ / Renuka Rajiv
Everything turns… / 12’ / Aaron Zeghers
প্রচণ্ড বৈদ্যুতিক ছুতার (Stark electric Jesus) / 12’ / Hyash Tanmoy
A maldição tropical / 14’ / Luisa Marques & Darks Miranda
S’organiser pour ne plus toucher au grisbi / 19’ / anonyme
 
 
THURSDAY, JUNE 22
 
14:30 – Screening 8 (65′)
A nice movie by ####### ##### / 1’ / Stéphan Samyn
#Cloud / 6’ / David Kajman
Amara / 58’ / Claudia Mollese
 
15:30 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
16:30 – Screening 9 (83′)
Pour en finir avec Paris (tentatives de décentralisation) / 3’ / Benoit Grimalt
Live Fire Exercise / 8’ / Zak Spor
Il était une fois l’écologie / 13’ / Pierre Merejkowsky
Le gang des DS / 59’ / Antoine Garrec
 
18:00 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
19:00 – Screening 10 (64′)
Portrait de jeune homme sur parpaing / 2’ / Mariette Michaud
Ourika / 20’ / Paul Choquet
J’ai des ombres / 42′ / Lo Thivolle et Caroline Beuret
 
20:00 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
20:45 – Concerts + food
ANTOINE GARREC
MANUEL J. GROTESQUE
 
22:45 – Open air – Screening 11 (54′)
Reflets de lumières anaglyphes / 1’ / Dominique Lange
Super 8mm Cha Cha Cha filming / 3’ / Dominique Lange
Voyage au-delà du paysage” bobine 49 / 3’ / Dominique Lange
Karch Haghordagrutyun (Short Message) / 12’ / Vardan Danielyan
Dos sueños después / 18’ / Pilar Monsell
Moto-perpetuo (Mouvement perpétuel) / 17’ / João Borges
 
 
FRIDAY, JUNE 23
 
14:30 – Screening 12 (88′)
Nomadism / 1’ / Cosmic S.Y.N.
Chers profs / 7’ / Lars Selavy
Beirut Kamikaze / 59’ / Christophe Karabache
Ready made dinner / 4′ / Pien van Grinsven
Nuit Blanche / 17’ / Franky Demoulin
 
16:00 – Talk with the filmmakers of the previous screening

 
17:00 – Screening 13: Bure, the struggle and the images
Screenings and talks about the struggle against the nuclear waste burying project in Bure (North-East of France).
 
19:00 – Screening 14 (100′)
Tyburnia / 70’ / James Holcombe
Comportement d’une onde / 30′ / Loïc & Clovis (performance improvisée pour deux projecteurs 16mm)
 
20:30 – Concerts + food
ACCOU
INÈS
 
22:45 – Open air – Screening 15 (63′)
Hermeneutics / 3’ / Alexei Dmitriev
Alléluia ! / 60’ / Jean-Baptiste Alazard, collectif La France Entière
 
 
SATURDAY, JUNE 24
 
14:30 – Screening 16 (48′)
Rio-me porque és da aldeia e vieste de burro ao baile / 3’ / Sandra Araújo
Forrest Bubble / 2′ / Eve Decampo
Dites qu’on s’amuse #2 / 3’ / Comte
La Roche et le cristallin / 30’ / Pauline Savary
Fyeri / 10′ / Victor Ridley
 
15:30 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
16:30 – Screening 17 (55’25”)
Un film de 3 secondes (version longue) / 25” / Benoit Grimalt
Vengeance Ferraille / 5’ / Mickaël Gloro
Done / 8’ / Mickaël Gloro
Il caffè si beve bestemmiando / 26’ / Luigi Brandi
The Ancient Child / 16’ / Fabrizio Polpettini
 
17:30 – Talk with the filmmakers of the previous screening
 
18:30 – Screening 18: Super 8 dabblers introduced by Christophe Piette
Victor Cordier / 22′ / Mara Pigeon / 1981
The Q Fever / 10′ / Le Cyclope (Claude Leclerq et Jean-Pierre Lessire) / 1982
Pinpernikai / 10′ / Marie-Anne Penasse / 1979
Contes de ma mère folle / 7′ / Eve Calingaert / 1977
Borirage / 31′ / Derudder et Louis Savary / 1980
 
20:30 – food + concerts + films + party
 
OpenKino Workshop films + Carnets de route by Sara Matou + Birds by Iraida Yusupova & Alexander Dolgin
 
Concerts of AMERIKANERS + LE JOUR DU SEIGNEUR + CAPELO + SURPRISE
DJ COEURVERT + …
 
 
SUNDAY, JUNE 25
 
4pm-midnight
Carte blanche to the Cinéma Voyageur (Travelling Cinema)
at Schaerbeek, avenue Gustave Latinis, 150, on the old site of the Josaphat train station
[cinema-voyageur.org]